укр рус eng

Голодомор 1932-1933 рр.

Харківська область
Офіційне інтернет-представництво Президента України.Виставка «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні»


Харків. День пам`яті жертв ГолодоморуВиставка «Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу»

Звернення Президента України В.А.Ющенка

Події

Сьогодні, коли КПУ відзначає 95-ту річницю більшовицького перевороту, з ініціативи етнографічного музею "Слобожанські скарби" ім. Гната Хоткевича при Харківському національному технічному університеті ХПІ, Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка, Харківського літературного музею біля будинку "Слово" по вулиці Культури відбулась акція "Біль", - повідомляє наш кореспондент. 


Отець Віктор Маринчак (УПЦ КП) відправив панахиду за
в'язнями Соловецького табору і тюрми, розстріляними в урочищі Сандармох під Медвежогорськом (Карелія). За 5 днів заступник начальника адміністративно-господарського управління УНКВД Ленінградської області капітан держбезпеки Матвєєв власноручно розстріляв з револьвера 1111 людей! Напівзамерзлих в'язнів зв'язаними привозили до лісу на вантажівках, клали біля викопаних ям, і чекіст Матвєєв стріляв їм у потилицю. Якщо йому здавалося, що жертва ще жива, брав у руки ломика і трощив лежачому череп. У перший день (27 жовтня 1937р.) він вбив 208 осіб, 1 листопада - 210, 2 листопада - 180, 3 листопада - 265 і на п'ятий день - 4 листопада - 248. Від цієї роботи Матвєєв дуже стомився. Для поновлення сил йому видали путівку на Чорне море і нагородили за Сандармох орденом Леніна. 

Так більшовицька влада відзначила 20-річчя свого переможного перевороту.

Під Соснами Сандармоха свій останній притулок знайшли 190 синів і доньок України, більшість з них відбувала покарання за участь у міфічних організаціях, створених спотвореною уявою чекістів, - СВУ, УНЦ, УВО. 

Серед розстріляних
було одинадцятеро мешканців цього будинку - Лесь Курбас і Микола Куліш, Валер'ян Поліщук і Валеріан Підмогильний, Олекса Слісаренко і Григорій Епік, Антін Крушельницький, Михайло Яловий ...

Хвилиною мовчання і покладанням квітів до меморіальної дошки з іменами мешканців будинку «Слово» - українських літераторів, які стали жертвами більшовицького тоталітарного режиму, розпочався мітинг на вшанування їхньої пам’яті. У мітингу взяли участь сучасні майстри українського слова і сцени – Сергій Жадан і Віктор Бойко, актори Харківського державного академічного українського драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка, де свого часу сяяв талант Леся Курбаса і створеного ним колективу експериментального театру "Березіль", мешканець будинку «Слово», син українського поета Ігоря Муратова, який прочитав вірш батька до майбутніх поколінь українців. Також перед учасниками виступили дослідники доби тоталітаризму Ігор Шуйський і Ніна Лапчинська, фотохудожник Володимир Оглоблін, які розповіли про маловідомі сторінки з новітньої історії Харківщини. Глибоко в душу проникали звуки дум-балад, які виконали фольклорист-музикознавець Віра Осадча і бандурист Кость Чаремський.

Україна не забула і ніколи не забуде імена свої синів і доньок, принесених в жертву кровожерливому Молоху більшовицької революції. 
 

Перейти до переліку подій

© Голодомор 1932-33 рр. Харківська область
2007-2021
[email protected]