укр рус eng

Голодомор 1932-1933 рр.

Харківська область
Офіційне інтернет-представництво Президента України.Виставка «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні»


Харків. День пам`яті жертв ГолодоморуВиставка «Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу»

Звернення Президента України В.А.Ющенка

Події

З 18 по 20 жовтня 2012 року в Санкт-Петербурзі проходила V Міжнародна наукова конференція з циклу «Історія сталінізму» – «Життя в терорі: соціальні аспекти репресій», - повідомляє Міжнародний Меморіал. Конференція співпала з 75-річчям Великого терору, до цієї дати – так чи інакше – зверталась більшість учасників.
 
Організаторами виступили, зокрема, Міжнародний Меморіал(Москва) та Науково-інформаційний центр «Меморіал» (СПб). Крім численних учасників конференції, на відкритті в лекторії Головного штабу (Державний Ермітаж) були присутні дипломати країн, яких торкнулися національні операції Великого терору, представники ЗМІ.
 
Відкрив конференцію директор Державного Ермітажу Михайло Піотровський. Також на відкритті виступили письменник, голова Правління Фонду імені Д.С. Лихачова Даниїл Гранін, уповноважений з прав людини в Російській Федерації Володимир Лукін, голова президентської Ради з прав людини Михайло Федотов.
 
Основну доповідь зробив директор Російського державного архіву соціально-політичної історії Андрій Сорокін. Він підбив підсумки 5-річної роботи Оргкомітету конференції «Історія сталінізму», розповів про різноманітні, все більш поширювані в Росії, форми звеличування Сталіна і сталінізму, а також про величезну кількість заявок на участь у конференції 2012 року. На жаль, відмітив Сорокін, Оргкомітет змог задовольнити лише половину.
 
На пленарних засіданнях заслуховувались доповіді, які відкривали обговорення окремої теми, котра потім отримувала розвиток у ході роботи секцій.
 
Зокрема, директор Аналітичного центру Юрія Левади Лев Гудков говорив про образ сталінізму в сучасній суспільній свідомості, про сильну міфологізацію свідомості: незнання суспільства переплітається з відходом історичних свідків, що призводить до виникнення міфів. Свій виступ Гудков підкріпив даними опитувань Левада-Центру. 
 
Професор Університету Вітербо Марія Ферретті підняла тему генезису сталінізму, про значимість Першої світової війни (що велась брутальнішими методами) для виникнення тоталітарних режимів, особливо – сталінського; про Громадянську війну як передвісницю Великого терору. 
 
У свою чергу, професор кафедри східно-європейської історії Європейського університету Віадріна (Франкфурт-на-Одері) Карл Шлегель відзначив, що істориками недооцінюється значення виборів 1937 року до Верховної Ради як однієї з причин організації Великого терору. На думку Шлегеля, Сталін боявся, що вибори пройдуть негладко, тому й почав масштабні чистки. 

 

Перейти до переліку подій

© Голодомор 1932-33 рр. Харківська область
2007-2021
[email protected]