укр рус eng

Голодомор 1932-1933 рр.

Харківська область
Офіційне інтернет-представництво Президента України.Виставка «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні»


Харків. День пам`яті жертв ГолодоморуВиставка «Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу»

Звернення Президента України В.А.Ющенка

Події

22 лютого у приміщенні зали пам’яті Національного музею "Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні" відкрилася виставка «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні», присвячена пам’яті американського історика, політолога, дослідника Голодомору 1932—1933 років в Україні, автора «Дня», - пише газета.

Джеймс Мейс отримав ступінь доктора історичних наук в Університеті Мічиґану (тема дисертації — "Національний комунізм у Радянській Україні 1919—1933 рр.").
 
У 1986-87 рр. Джеймс Мейс був виконавчим директором комісії юристів та істориків при Конгресі США, створеної з метою  дослідження й надання оцінки Голодомору 1932—1933 років.
 
З 1993 року він назавжди оселився в Україні. Працював викладачем в НаУКМА, продовжував досліджувати Голодомор. Саме він запропонував українцям запалювати свічки в пам’ять жертв голодоморів в Україні. Нині свічки пам’яті стали традицією, що вже закріпилася в Україні.
 
2004 року Джеймса Мейса не стало. Похований на Байковому цвинтарі в Києві. 18 лютого 2012 року йому виповнилося би 60 років.
 
На виставці представлені особисті речі Джеймса Мейса, надані вдовою Наталею Дзюбенок-Мейс та Науковим архівом Національного університету «Києво-Могилянська Академія» і газетою «День».Увагу відвідувачів притягує письмовий стіл Джеймса Мейса. На ньому — комп’ютер, списані Мейсом аркуші, окуляри і бейсболка. Здається, Мейс лише на кілька хвилин відійшов... Також на виставці експонуються книжки з особистої бібліотеки історика, серед них особиста Біблія Мейса (1836 року видання), нагороди й дипломи, його праці, фотографії.
 
За повідомленням сайту музею, першими відвідувачами виставки сталиучні та студенти.
 
Вдова Джеймса Мейса Наталя Дзюбенко-Мейс розповіла, що саме на молодь Мейс покладав особливі надії щодо дослідження Голодомору та відновлення національної пам’яті: «Коли Джеймс мріяв про щасливу незалежну Україну, то завжди казав, що її будуватимуть його студенти. Він дуже любив і сподівався на українську молодь».
 
Відомий громадський діяч, почесний президент Українського центру Міжнародного пен-клубу Євген Сверстюк акцентував увагу присутніх на тому, що Джеймс Мейс досліджував найбільш приховуваний злочин ХХ століття – людиноненависницьку політику сталінського тоталітарного режиму, яка призвела до масових мученицьких смертей українців.

Олександр Євгенович, член Асоціації дослідників голодоморів в Україні, згадав як вони разом із Євгеном Сверстюком і кількома іншими ентузіастами встановили в рідному селі перший в Україні пам’ятник жертвам Голодомору. А за океаном у цей час правду про Голодомор досліджував Джеймс Мейс.

Пройого роботу в газеті«День»розповів ведучий рубрики «Історія і я» в газеті «День» Ігор Сюндюков: «Джеймс Мейс був не тільки ерудованим вченим, а й людиною духовною. По суті, він проміняв комфортне життя в США, де міг зробити успішну кар’єру науковця, на життя в Україні – він обрав країну, яка в ХХ століття пережила чи не найбільші катастрофи».

Також перед учасниками заходу, що став справжнім вечором пам’яті Джеймса Мейса, виступили представник від Міністерства культури України Юрій Приходько, завідувачка кімнати-музею Наукової бібліотеки Національного Університету «Києво-Могилянська Академія» Таїсія Сидорчук, керівники Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» - директор Віктор Діденко й заступник директора з науково-експозиційної діяльності Леся Онишко. Вона розповіла про створення виставки, подякувала за допомогу у її формуванні вдові Джеймса Мейса – пані Наталі, історикам та працівникам кімнати-музею Наукової бібліотеки Національного Університету «Києво- Могилянська Академія».

На завершення відвідувачі почули вірш Наталі Дзюбенко-Мейс «Запалюй свічу» та переглянули фільм – «Свіча Джеймса Мейса».

Виставка триватиме місяць. Вона розпочинає цикл експозицій, присвячених дослідникам Голодомору в Україні 1932—1933 років.

Фоторепортаж з відкриття виставки «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні» дивіться тут

Перейти до переліку подій

© Голодомор 1932-33 рр. Харківська область
2007-2022
[email protected]