укр рус eng

Голодомор 1932-1933 рр.

Харківська область
Офіційне інтернет-представництво Президента України.Виставка «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні»


Харків. День пам`яті жертв ГолодоморуВиставка «Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу»

Звернення Президента України В.А.Ющенка

Свідчення. Документи

На час відкриття на сайті опубліковано 239 документів (понад 600 аркушів) Державного архіву Харківської області. Метою розробників проекту було, крім оприлюднення матеріалів, що безпосередньо висвітлюють тему голодомору, відтворити та передати атмосферу тієї епохи. Епохи зневіри, жаху і відчаю.
 
Оригінали документів державного архіву області відкриті для доступу і видаються згідно з Порядком користування документами Національного архівного фонду України.
 
На цей час виявлено і буде опубліковано близько 800 документів Державного архіву Харківської області.
 
Крім того розпочато  роботу з матеріалами Галузевого державного архіву Служби безпеки України  та фондових збірок музеїв Слобожанщини. Першим документом, опублікованим на сайті, став щоденник жителя с. Леб’яжого Печенізького (нині Чугуївського) району Харківської області Н.М. Білоуса, 1889 року народження, засудженого 28.11.1937р. спецколегією Харківського облсуду за ст. 54-10 ч. 1 КК УРСР на 6 років ув’язнення у виправно-трудових таборах, з обмеженням у правах на 2 роки (звільнений з табору в лютому 1947 року) та засланого за постановою особливої наради при МГБ СРСР від 13 квітня 1949 року на довічне поселення у м. Ігарка Красноярського краю. Н.М. Білоус повернувся із заслання 1954 року. Реабілітований президією Харківського обласного суду 12 липня 1958 року за відсутністю в його діях складу злочину. Помер 1972р. у с. Леб’яжому.
Ми сподіваємося також на допомогу інших установ та користувачів сайту.
Район
Тип документу
Термін з по

1Рішення бюро Ізюмського окружкому КП(б)У щодо організації кількох показових процесів над куркулями. З протоколу № 45.
2Заява 97-річного жителя хут. Новоандріївка З.М. Шелеста до Андріївського райвиконкому Ізюмської округи про незаконне розкуркулення його господарства, попри сплату ним усіх податків, вік та трудову біографію.
3Новий закон про сільгоспподаток на 1930-31 рік, що визначив порядок оподаткування заможних та куркульських господарств на 1930-1931 рік.
4Обов’язкова постанова Липецького райвиконкому Харківської округи про заборону куркульським господарствам «розбазарювати» своє майно, без дозволу сільрад переселятися до іншої місцевості, взяття сільрадами всього, без винятку, куркульського майна на облік.  
5Протокол загальних зборів членів Рубанівського КНС та неорганізованої бідноти села Рубанівка Валківського району Харківської області про розкуркулення селян Ф.О. Костурки, М.П. Трохименка, А.Т. Оберемка, Г.В. Мельникової.
6Рішення секретаріату Харківського окрвиконкому «Про боротьбу з вуличним жебрацтвом у м. Харкові» щодо заходів, у зв’язку з появою останнім часом на вулицях м. Харкова великої кількості жебраків: взяття їх на окремий облік, випровадження за допомогою міліції усіх прийшлих жебраків на батьківщину, розроблення пропозицій про адміністративні заходи до «жебраків-професіоналів з заможних кіл населення» і т. ін. Витяг з протоколу № 27.
7Розпорядчий лист голови Золочівського райвиконкому до усіх сільрад про встановлення з 1 лютого 1930 року за розпорядженням відділу торгівлі Харківського окрвиконкому диференційованих норм постачання цукру працюючому населенню за категоріями, категоричну заборону їх збільшення та продажу цукру непманам і куркулям.
8Протокол № 38/7 засідання президії Коломацького райвиконкому щодо підготовки до весняної засівкампанії, вбивства під час кампанії з мобілізації насіннєвого фонду члена партії Солонецької з вимогою від суду «найвищої міри соціального захисту – розстрілу цього куркуля та його учасників», а також про наслідки чистки радянського апарату та затвердження постанови СОЗів, КНС та Коломацької сільради по ліквідації куркульських господарств.
9Протокол загальних зборів членів КНС та неорганізованої бідноти Петрівської сільради Андріївського району Ізюмської округи про класову боротьбу на селі.  
10Секретний рапорт Золочівської селищної комісії по виселенню куркулів начальникові оперативної групи по Золочівському району щодо результатів операції по затриманню куркулів та членів їхніх родин, настроїв у середовищі «селянської маси» і поведінки затриманих, а також готовності комісії використати 60 озброєних активістів для придушення ймовірних виступів у селищі Золочів та направити їх, у разі потреби, в інші місця на допомогу опергрупі.
11Заява М.Г. Лисянської, жительки селища Золочів Харківської округи, до Золочівської селищної ради з проханням розлучити її з чоловіком, включеним до списків на виселення за межі УСРР, мотивуючи тим, що вона походить з сім’ї батраків, заміж за Лисянського вийшла в надії поліпшити свій матеріальний стан, а тепер бажає «повернутись в те оточення, в якому проживала більшу частину свого життя», а з Лисянським раз і назавжди порве «всякі стосунки як з особою, соціально мені не рідною».
12План виселення куркульських господарств із селища Золочів Харківської округи.
13Списки розкуркулених по сільрадах Андріївського району Ізюмської округи, складені для організації їх виселення за межі району.  
14Підписка, надана жителькою селища Золочів Харківської округи К.Ю. Коваленко про те, що, у відповідності з обов’язковою постановою Харківського облвиконкому від 5 лютого 1930 року № 13, вона не має права виїзду за межі селищної ради.
15Облікова відомість про землю і майно, відібрані у куркульських господарств по Золочівській селищній раді, а також їхній розподіл.
16Заява колишньої поміщиці М.П. Березовської, жительки с. Ново-Миколаївка Раківського району Куп’янської округи, до Куп’янського окрпрокурора щодо встановлення їй надмірного сільгоспподатку без урахування реальної кількості землі, та розкуркулення через його невиконання, з проханням повернути «хоча б що-небудь для харчування».
17Інформація Раківського райвиконкому до Куп’янського окрвиконкому зі ствердженням, що райвиконком вважає вірним розкуркулення М.П. Березовської, яка вороже ставилася до заходів радянської влади.  
18Заява А.Т. Кравченка, сина розкуркуленого, до Золочівської селищної ради з проханням видати йому довідку для влаштування на роботу, аби, поки буде вирішуватися питання про повернення батькові права голосу, мати хоча б кусень хліба.  
19Лист голови Харківського окрвиконкому до голів усіх райвиконкомів, окрздороввідділу та окрземвідділу про дуже поганий стан постачання продуктами харчування лікарень, шкіл, дитячих установ та сільської інтелігенції, внаслідок чого хворі та діти голодують, а вчителі, лікарі, агрономи звільняються та від’їжджають до міста, з вимогою поліпшити постачання зазначених категорій.
20Витяг з протоколу № 37 засідання президії Леміщанської сільради Золочівського району Харківської округи щодо клопотання перед Золочівським райвиконкомом про надання дозволу залишити в районі до нового врожаю 150 пудів зерна вівса, що залишилися після посівної, для харчування 79 сімей бідняцько-середняцьких господарств (420 душ), які не мають змоги де і за що купити собі хліба, з категоричною резолюцією негайно здати це зерно.  
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна сторінка Наступні десять

© Голодомор 1932-33 рр. Харківська область
2007-2022
[email protected]