укр рус eng

Голодомор 1932-1933 рр.

Харківська область
Офіційне інтернет-представництво Президента України.Виставка «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні»


Харків. День пам`яті жертв ГолодоморуВиставка «Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу»

Звернення Президента України В.А.Ющенка

Події

Заходи відбулися сьогодні на місці масових розстрілів в’язнів тюрми НКВС.
 
Як повідомляє УНІАН, представники обласної і міської влади, ветерани Української повстанської армії, політичних партій національно-патріотичного спрямування, громадськість міста зібралися у меморіальному комплексі «Дем'янів Лаз», щоб вшанувати жертв комуністичного терору, своїх земляків, яких розстріляло НКВС у Станіславській (Івано-Франківській – УНІАН) тюрмі на початку 1941 року.
 
Учасники заходу поклали вінки і квіти на могили невинно вбитих. Священики греко-католицької і православної церков відслужили поминальну панахиду.
 
На віче голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич наголосив, що «сьогодні ми вшановуємо наших попередників, які увійшли у кращі світи, і це стало доброю українською традицією. У цей день поминати українських героїв стало традицією після першої світової війни, після перших визвольних змагань. І тому нині молимось на могилах у пам’ять про них. У Дем’яновому Лазу вшановуємо тих, хто загинув від більшовицького режиму на Прикарпатті. Бо ми не завжди знаємо, де вони загинули і де їхні могили від 1939 і до 1991 року. Тут поховані і члени ОУН, і звичайні люди. Їх злочин був у тому, що всі вони хотіли бути собою: розмовляти українською мовою, виконувати українські традиції, ходити до української церкви. За це їх знищили».
 
Довідка УНІАН. Дем'янів Лаз – урочище біля Івано-Франківська, місце масових розстрілів в'язнів із тюрми НКВС. Розстріли проводили в кінці червня 1941 року перед відступом радянських військ. Під час розкопок в урочищі знайшли людські кістки 525 чоловік. Особи 22 з них вдалось встановити, робота в архівах СБУ дозволила визначити імена ще 400 страчених.

У 1970 році після передачі на Радіо «Свобода» місцевий ландшафт змінили важкою технікою (екскаватори, бульдозери), щоб завадити майбутнім спробам пошуків. Незважаючи на це, у 1989 році було проведено успішні розкопки, які організувало місцеве відділення «Меморіалу». В 1998 році неподалік від поховань відкрили меморіальний комплекс "Дем'янів лаз". 

Перейти до переліку подій

© Голодомор 1932-33 рр. Харківська область
2007-2021
[email protected]