укр рус eng

Голодомор 1932-1933 рр.

Харківська область
Офіційне інтернет-представництво Президента України.Виставка «Джеймс Мейс — серце, віддане Україні»


Харків. День пам`яті жертв ГолодоморуВиставка «Голодомор 1932-1933 років - геноцид українського народу»

Звернення Президента України В.А.Ющенка

Події

Сьогодні, у День пам’яті жертв політичних репресій і голоду в Казахстані, Президент Нурсултан Назарбаєв відкрив монумент «Ашаршылық құрбандарына ескерткіш» в Астані, повідомляє офіційний сайт Голови Республіки Казахстан.

Монумент присвячується пам’яті жертв голоду 1932-1933 років.

У церемонії відкриття пам’ятника взяли участь делегати IV з’їзду лідерів світових і традиційних релігій, видатні представники громадськості.

Відкриваючи пам’ятник, Нурсултан Назарбаєв, зокрема, сказав: «У цьому році виповнюється 80 років з моменту початку масового голоду на нашій землі й 75 років з початку політичних репресій. Голод пройшов не тільки в Казахстані, але й Росії, Україні, Бєларусі. Всього загинуло 7 мільйонів осіб. З них 1,5 мільйони прийшлось на Казахстан».

 
«В осмисленні історії ми повинні бути мудрими, й не допускати політизації цієї теми», - відзначив Голова Казахстану. «Причиною голоду, депортацій і масової гибелі людей стала жорстока політика радянського режиму. Головний винуватець репресій – це нелюдська тоталітарна система. В то же час, ми маємо пам’ятати й про інший бік нашої спільної історії. Попри всі труднощі, завдяки гостинності казахського народу все депортовані отримали в Казахстані нове життя. Ми нація, націлена в майбутнє» - підкреслив Президент Назарбаєв.

Скульптурна композиція пам’ятника «Ашаршылық құрбандарына ескерткіш» складається з двох частин. Домінуюча частина монумента – образ жінки-матері. Силою волі й молитви вона мов би злітає над поверхнею землі. З відчаєм і надією звертається до небес про допомогу в збереженні й продовженні роду. Також в основній осі композиції фігур матери і дитини розміщено кам’яну статую, які з давніх часів встановлювали на похованнях казахів. Цим підкреслюється зв’язок живих із своїми предками. Фон скульптурної композиції - «Стіна скорботи».
 
Монумент розміщено в старій історичній частині міста на перетині проспекту Республіки і проспекту Абая.
 
Нагадаємо, що сучасна столиця Казахстану Астана з другої половини 1930-х років була столицею концтабору для дружин «ворогів народу», широко відомого під назвою Алжир (Акмолінський табір дружин зрадників Батьківщини), що займав сотні квадратних кілометрів безмежного казахстанського степу.

 

Перейти до переліку подій

© Голодомор 1932-33 рр. Харківська область
2007-2021
[email protected]